​​​​​​​Geldi kafiye, gitti Safiye

Değerlendir:
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: ​​​​​​​Geldi kafiye, gitti Safiye

1. Teşekküre Gitİndir #1
    Teşekküre Git
    Kıdemli Üye İnfo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgi

Gönderi Başına Git

Deyim ​​​​​​​Geldi kafiye, gitti Safiye

​​​​​​​Geldi kafiye, gitti Safiye, bu deyim zamanın birinde bir şairin yazdığı mısraların birbirleri ile uyumsuz olmasından dolayı eşi ve kendi başından geçenlerden sonra ortaya çıkan bir deyimdir. Bakalı bu deyimin ortaya çıkmasına neden olan hikaye...

Geldi kafiye, gitti Safiye deyimin anlamı

Dikkat dağıldı, iş yarım kaldı. Dikkatin dağılmasını anlatan sözcük.

Geldi kafiye, gitti Safiye deyimin hikayesi:

Değersiz bir şeyi ararken, değerli bir şeyi kaybetme. Elindekinin kıymetini bil. Dışarıdaki buğdayı görüp, evdeki arpadan olma.

Şairlerden biri “Sabaha dek okşadım seni.” diye bir mısra yazar. İkinci mısrayı yazacak ama bir türlü kafiye uyduramaz. Bu şairin, Safiye adında oldukça bilgili ve güzel bir karısı vardır. Şairden de memnun değildir. Kocasından ayrılmak istemesine rağmen bir türlü ondan boşanamaz. Kadın, efendisinin yanına gelir:

- Efendi ne düşünüyorsun? - Hiç... - Hiç olur mu? Söyle! - Bir şiirin ancak bir mısrasını yazabildim. İkinci mısra için kafiye düşünüyorum. - Bundan kolay ne var? - Nasıl kolay? - Boşadım seni, dersin. Okşadım seni, için güzel bir kafiye olur. - Tamam, boşadım seni, der demez; kadın başına örtüsünü alarak: - Beni boşadın, Allaha ısmarladık, diyerek kapıdan çıkar, gider. Bunun üzerine şair, “Geldi kafiye, gitti Safiye” diye kendi kendine mırıldanır.
    Geldi kafiye gitti Safiye ile ilgili cümleler

Sen ne zaman telefon etsen işim yarım kalıyor, kafiye geliyor, Safiye gidiyor.

Ders çalışırken küçük kardeşinin yaramazlıkları kızın tüm konsantrasyonunu bozuyor. Kafiye geliyor, safiye gidiyor

Tam problemin çözümünü bulacaktım, babam odaya girdi. geldi kafiye gitti Safiye.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)