Dokuz ile ilgili atasözleri, deyimler ve anlamları

Değerlendir:
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Dokuz ile ilgili atasözleri, deyimler ve anlamları

1. Teşekküre Gitİndir #1
    Teşekküre Git
    Kıdemli Üye İnfo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgi

Gönderi Başına Git

Atasözü Dokuz ile ilgili atasözleri, deyimler ve anlamları

Dokuz ile ilgili atasözleri ve deyimlerin anlamları nedir, İçinde dokuz kelimesi geçen atasözlerimiz ve deyimler nelerdir? Dokuz ile ilgili atasözleri, deyimler, anlamları ve açıklamaları.

Dokuz, sekizden sonra gelen sayının adı ve bu sayıyı gösteren rakam, 9, IX. Ssekizden bir artık olan. "Dokuz kilo pirinç"

Dokuz ile ilgili deyimler ve anlamları

İçinde "dokuz" kelimesi geçen deyimler ve açıklamaları.

Dokuz ayın çarşambası bir araya gelmek: (deyiminin anlamı) Bir çok iş üst üste yığılıp sıkışık bir durum oluşturmak. Dokuz babalı: Kimden olduğu, babasının kim olduğu belli olmayan. Dokuz canlı: Yapısı çok sağlam, kolay kolay ölmez. Dokuz doğurmak: Bir şey ha oldu ha olacak diye tasalanmak yada çok sabırsızlanmak. Dokuz körün bir değneği: Bir çok kimsenin tek yardımcısı, tek dayanağı. Dokuz köyden kovulmuş: Geçimsizliği, hoş olmayan davranışları yüzünden bir çok yerlerden atılmış. Dokuz yorgan eskitmek (paralamak): Çok uzun yaşamak.
    Dokuz ile ilgili atasözleri ve anlamları

İçinde "dokuz" sözcüğü geçen atasözleri ve açıklamaları.

Dokuz at bir kazığa bağlanmaz: Bir işin başına, tanınmış kişiliği bulunan bir çok kimse birden getirilmemelidir; çünkü anlaşamazlar, birbirlerine saldırırlar. Bir çok azılı, zayıf bir güvenlik önlemiyle bir arada zapt edilemez. Dokuz ölç, bir biç (İki ölç, bir biç): Önce iyi düşünüp taşınmalı, sonra karara varmalı. Aça dokuz yorgan örtmüşler, yine uyuyamamış 1) Aç olan kimse, kendisine ne kadar rahatlık sağlanırsa sağlansın, dinlendirilemez. 2) Bir şeye ihtiyaç duyan kimse, ancak onun giderilmesiyle rahata kavuşturulabilir. Bir baba dokuz evladı besler, dokuz evlat bir babayı beslemez : Çok çocuğu olan baba, her çocuk babasına bakılmasını ötekinden beklediği için sıkıntıda kalır. Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar : Doğru olmakla birlikte başkalarının işine gelmeyen sözleri söyleyenlerin sevilmediğini anlatan bir söz.
    Dokuz ile ilgili sözler

Öyle bir gün gelir ki, afiyet(rahatlık) on cüz’ olur. Dokuz cüz’ü insanlardan uzaklaşmakla ve bir cüz’ü de susmakla sağlanır. İmam Ali Rıza Gençken yaptığım on şeyden dokuzunun başarısızlıkla sonuçlandığını gördüm. Başarısız olmak istemiyordum onun için ben de on kat daha fazla çalıştım. George Bernard Shaw Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlarmış. Onuncu köyden sesleniyorum. Delidolu Başarının yüzde doksan dokuzu başarısızlıktır. Soichiro Honda

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)