Turnayı gözünden vurmak

Değerlendir:
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Turnayı gözünden vurmak

1. Teşekküre Gitİndir #1
    Teşekküre Git
    Kıdemli Üye İnfo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgi

Gönderi Başına Git

Deyim Turnayı gözünden vurmak

Turnayı gözünden vurmak

Turnayı gözünden vurmak, umulmadık bir kazanç veya çıkar sağlama imkanı ele geçirmek anlamında kullanılan bir deyimdir.

Turnayı gözünden vurmak

Turnayı gözünden vurmak deyiminin anlamı

Hiç beklenmedik bir kazanç sağlama imkânını ele geçirmek. Umulmadık bir kazanç veya çıkar sağlama imkânı ele geçirmek

Turnayı gözünden vurmak deyiminin hikayesi

Vaktiyle bir atıcılar kahvehanesinde, avcılar sürekli olarak abartılı hikâyeler anlatırken, yaşlı amcanın birisi hiç konuşmadan otururmuş. Bir gün diğer avcılar, bu amcayı çok merak edip, binbir ısrarla hikayesini anlatmaya ikna etmişler. Amca başlamış anlatmaya, “Ahh, ahh. Düşündükçe içimin parçalandığı bir olay var. Madem bu kadar ısrar ettiniz anlatayım:

Bir gün su kenarında gezinirken, bir turna gördüm, şunu zararsız bir yerinden vurarak yakalayayım dedim. Tam ayağına hedef alıp ateş ettim ki, o sırada hayvan ayağını kaşımak için başını ayağına yaklaştırdı. İçim gitti fakat turna gözünden vurulmuş oldu.Yanına gittim baktım. Kurşun bir gözünden girmiş, öbür gözünden çıkmış fakat turna hiç zarar görmemiş sadece kör kalmıştı. Bunu gören diğer turnalar şakıyarak yerdeki turnaya bir şeyler söylediler ve kör turna elimden uçup kaçarak onları takip etmeye başladı. Diğer turnalar ona sesleriyle kılavuz oldular. İşte turnalar sürü hâlinde uçmaya o zaman başladılar.” Bu sırada dinleyenlerden biri dayanamayarak söz almış; “Amca!” demiş alayla, "Durdun durdun ama turnayı da gözünden vurdun”

Turnayı gözünden vurmak TDK anlamı

Umulmadık bir kazanç veya çıkar sağlama imkânı ele geçirmek "Ne talih varmış bunakta. Turnayı gözünden vurdu, dedi." - R. N. Güntekin
    Turnayı gözünden vurmak ile ilgili cümleler

Almancıyla evlendi, turnayı gözünden vurdun. Ne talih varmış bunakta. Turnayı gözünden vurdu, dedi. (R. N. Güntekin) Biz tam artık bu kız evlenmez derken, turnayı gözünden vurdu. Bu işe girmekle turnayı gözünden vurdun. Durdu durdu turnayı gözünden vurdu, tam ümidi kesmişken çok iyi bir aileye gelin gidiyor.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)