Gurbette anılarda kalanlar

Değerlendir:
3 kullanıcı bu konuyu oylamış:: listeyi göster
Yükleniyor...
Sayfa 5/6 İlkİlk ... 3456 SonSon
29 sonuçtan 21 ile 25 arası

Konu: Gurbette anılarda kalanlar

1. Teşekküre Gitİndir #21
    Teşekküre Git
    Üye Almancı. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgi

Gönderi Başına Git

Gurbet şiiri

Şu gurbeti övemedim
    Ömrüm geçti, gurbet elde
    Bir türlü hiç , sevemedim
    Ömrüm geçti, gurbet elde

Içimde kor, gündüz gece
    Sarmıyor kol, titrer hece,
    Yalnızlık zor, rabbim yüce
    Ömrüm geçti, gurbet elde

Yıllar sonra, yarim geldi,
    Hasan yonca, Narin geldi,
    Onlar ile, sorun geldi
    Ömrüm geçti, gurbet elde

Çoluk çocuk, okul yurdu
    Evlenenler yuva kurdu,
    Torun oldu hayat durdu
    Ömrüm geçti, gurbet elde

Yorgun düşen, yıllarıma
    Ağrı girer, kollarıma
    Doktor güler, hallarıma
    Ömrüm geçti, gurbet elde

Zaman aktı, bilemedim
    Gençlik vardı, gülemedim
    Gözüm yaşlı, silemedim
    Ömrüm geçti, gurbet elde

Bir efsane, bitti artık
    Bir cenaze, gitti artık
    Bir hikaye, yetti artık
    Ömrüm geçti, gurbet elde

Sefa Avcı
    resim
    Almancı kavramı Yurt Dışında yasayan her Türkiye'li Türk'e denir ister Amerika'da yaşasın ister Avusturya'da.. Yinede Almancidirlar.:tr:

2. 4 kişi bu gönderi için Almancı. üyemize teşekkür etti:

3. Teşekküre Gitİndir #22
    Teşekküre Git

Bilgi

Gönderi Başına Git

Kisa süreliğine Almanya'nin Gündemi Ismail Bahadir. Ismail Amcamiz 1969 senesinde Konya'dan Istanbul-Sirkeci üzeri Kara Trene bindiğinde Almanya-Münih'de başina geleceklerden habersizdi, 1Milyonuncu "Gastarbeiter aus Südosteuropa" yani Misafir Işçi olarak kutlanacakti- Alman Bakanlari, Gazetecileri, Televizyon Kanallari, Karsilama için 18 kişilik Müzik Bandosu onu beklediğinden haberdar değildi ve birde o dönemin en süper televizyonunu hediye edeceklerdi. O günden sonra Mainz şehrinde Heim'e yerlestirilir Klöckner'de çalismaya baslar ertesi gün.
    Ailesini 1971 de Almanya'ya getirir. Wiesbaden şehrinde Ailece bir daire tutarlar. 1981 senesinde Ailece karar verilir Konya'ya geri dönmeye, geri dönerler ve Mutlu bir Hayat Anavatanda devam eder.
    Alman Dergisinin haberi:
    https://www.spiegel.de/geschichte/ge...-a-946781.html

Almancı kavramı Yurt Dışında yasayan her Türkiye'li Türk'e denir ister Amerika'da yaşasın ister Avusturya'da.. Yinede Almancidirlar.:tr:

4. 4 kişi bu gönderi için Almancı. üyemize teşekkür etti:

5. Teşekküre Gitİndir #23
    Teşekküre Git

Bilgi

Gönderi Başına Git

Aslan Babalarımız 3 Gün 3 Gece, Tek Şöför, Klima, Servo yok.
    Herbiri Navigasyon uzmani.. nasil çekmişler bu çileyi.. Helal Olsun büyüklerimize..Allah onlardan Razi olsun. bu paylaşin Gurbetçi ilk nesile armağan olsun.

6. 3 kişi bu gönderi için Almancı. üyemize teşekkür etti:

7. Teşekküre Gitİndir #24
    Teşekküre Git

Bilgi

Gönderi Başına Git

YIL 1970, BMW R69
    Almanya dan getirmişti
    BMW servis Ünal Abi
    Alinti: İbrahim Özbakir

8. Almancı. üyemize teşekkür edenler:

9. Teşekküre Gitİndir #25
    Teşekküre Git

Bilgi

Gönderi Başına Git

❝12 işçi Köln’de bir pansiyonda kalıyorduk. Bizim pansiyonun en yaşlısı Muharrem abinin okuma yazması yoktu. Bir gün elinde mektupla geldi, ‘Yengen yollamıştır belki şunu bana okur musun Bayram?’ dedi. Bir kıyıya geçtik, mektubunu tane tane okudum. Yenge yollamıştı...

Hem dinledi, hem ağladı. Birkaç gün sonra ‘Bir de cevap yazalım Bayram’ dedi. Oturduk iki sayfa yazdık. Gel zaman git zaman bu iş benim üstüme kaldı. İki haftada bir mektup okuyup cevap yazıyorduk. Artık aileden biri sayılırdım, her şeylerini biliyordum.

Son mektupta Muharrem abinin hanımı ‘Sağ olsun bizim komşunun kızı Gülizar ne zaman istesem sana mektup yazıyor’ diye not düşmüş. Meğer yengenin de okuma yazması yokmuş, o da tanıdık birine yazdırıyormuş. Muharrem abi cevabi mektubunda şöyle yazdırdı:

‘Allah razı olsun bizim Bayram da beni kırmıyor, hem okuyor hem yazıyor.’

İşte her şey o günden sonra başladı. Ben Muharrem abiden habersiz mektubun sonuna ‘Gülizar Hanım yazınız pek güzelmiş, okunması çok kolay’ minvalinde bir not düşünce o da bana bir şeyler yazdı.

O notlar zamanla çeyrek sayfa, hatta yarım sayfayı bulmaya başladı. Tabi ne Muharrem abi ne de yenge hanım bu durumdan haberdar. Öyle öyle biz işi büyüttük. Gülizar ailesinden çekindiği için kendi ismine mektup yazamıyordum.

Muharrem abinin mektubunun bir kısmını kendime ayırıp öyle haberleşebiliyordum. O da aynısını bana yapıyordu. Yani onların gurbet mektupları bizim de aşk mektuplarımız olmuştu aynı zamanda. Çok vakit geçmeden konuyu Muharrem abiye açtım.

‘Ulan Bayram ben bir söylüyorum sen üç yazıyordun meğer ondanmış’ dedi, gülüştük. Gülizar’ı istemeye gittik, dört ay içinde evlendik çok şükür. Ama o mektupları bize vermediler. Aşk mektuplarımız onlarda kaldı.❞ (11. Peron)

10. 4 kişi bu gönderi için Almancı. üyemize teşekkür etti:

Sayfa 5/6 İlkİlk ... 3456 SonSon

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler