Boynu kıldan ince olmak

Değerlendir:
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Boynu kıldan ince olmak

1. Teşekküre Gitİndir #1
    Teşekküre Git
    Kıdemli Üye İnfo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgi

Gönderi Başına Git

Deyim Boynu kıldan ince olmak

Boynu kıldan ince olmak

Boynu kıldan ince olmak, adaletli yargı karşısında verilecek her cezaya razı olmak.Gerçek adaletin karşısında boynum kıldan incedir.

Boynu kıldan ince olmak

Boynu kıldan ince olmak deyimin anlamı

Adaletli yargı karşısında verilecek her cezaya razı olmak anlamlarında kullanılan bir deyimdir. Bir durum karşısında her şeye razı olmak, adil olunmasını istemek, adaletle verilen cezaya razı gelmek anlamlarında da kullanılan bir deyimdir.

Boynu kıldan ince olmak deyiminin hikayesi

Osmanlı Devleti zamanında, dönemin paşalarından birisi isyan çıkarmış. Padişah durumu haber alınca, yine bir paşa olan isyancının kardeşini bu isyanı bastırmakla görevlendirmiş.

İsyancı kardeşine bir elçi yollayan paşa:

– Bugüne kadar Osmanlı Devleti’ne isyan eden hiç kimse iflah olmadı (başarılı olamadı). Aklını başına topla. Gel padişah hazretlerine bağlılığını göster. Aksi halde arkamda büyük bir ordu ile üzerine geliyorum, demiş.

İsyan çıkaran kardeş bakmış bu iş olacak gibi değil. Düşmüş İstanbul’un yollarına. Osmanlı Devleti’ne karşı asi bir paşa olmadığını göstermek için haftalarca gece gündüz yol katetmiş.

Padişahın huzuruna vardığında:

— Padişahım! Duydum ki size karşı asi olduğumu söylemişler. Ben her zaman emirlerinize hazır, size bağlı bir askerim. Hakkımdaki her kararınıza peşinen razıyım. Bu konuda boynum kıldan incedir, demiş.

Bu deyim, “Vereceğiniz her cezaya razıyım.” anlamında kullanılmaktadır.

Boynu kıldan ince olmak TDK anlamı

Haksız olduğu anlaşıldığında verilecek her türlü cezaya razı olmak: Eğer efendim, bir kelime yalanım varsa hükûmete karşı boynum kıldan incedir. Vurunuz.” H. R. Gürpınar.
    Boynu kıldan ince olmak ile ilgili cümleler

Gerçek adaletin karşısında boynum kıldan incedir.

Adalet karşısında boynumuz kıldan incedir Hakim Bey. Babam ne derse boynum kıldan incedir, yaparım. Yaptıklarımdan dolayı pişman ve üzgünüm, bu konudaki her kararına boynum kıldan incedir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)